Sprzątanie nagrobków - ile to kosztuje?

Każdy z nas z pewnością chciałby mieć możliwość samodzielnego sprzątania i dbania o groby bliskich osób. Jednak w dzisiejszych czasach wiele osób nie może pozwolić sobie na to pozwolić. Duże odległości, problemy zdrowotne czy po prostu brak czasu są najczęstszymi przyczynami naszej niemożliwości pojawienia się na cmentarzu. Dlatego też pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które zajmują się sprzątaniem, myciem oraz wieloma usługami dodatkowymi związanymi z opieką nad nagrobkami. Co istotne, ceny tych usług nie są zbyt wygórowane. Jak to wygląda w praktyce?

Gdy zbliża się koniec października, wielu z nas głowi się nad tym, co zrobić w przypadku, kiedy nie możemy osobiście jechać na cmentarz i uporządkować przestrzeni wokół nagrobków bliskich przed Świętem Zmarłych. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy sprzątającej groby. Bez trudu znajdziesz w sieci informacje dotyczące poszczególnych przedsiębiorstw, a także zakresu ich działalności i obszaru, jaki obsługują. Uwaga! nie warto zwlekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili. Wówczas może się okazać, że każda z firm ma grafiki wypełnione po brzegi i być może nie uda Ci się zdążyć przed Świętem Zmarłych.

Ceny proponowane za usługi sprzątania/mycia/porządkowania grobów są tak naprawdę podobne w wielu firmach. Co więcej, wiele przedsiębiorstw ma w ofercie nie tylko pojedyncze usługi wykonywane jednorazowo, ale też pakiety świąteczne lub całoroczne. Do najpopularniejszych usług firm sprzątających nagrobki należy mycie. W Polsce nagrobki wykonywane są z różnych kamieni i każdy z nich wymaga odrębnej pielęgnacji. Do najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji nagrobków należą piaskowiec, granit, marmur i lastryko. Aby utrzymać mogiłyi w jak najlepszej kondycji i przedłużyć ich żywotność, mycie powinno być wykonywane co 4-5 miesięcy i przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych. Mycie nagrobka obejmuje usunięcie starych zniczy oraz kwiatów, liści i zaschniętego wosku. Po uprzątnięciu grobu następuje mycie całej mogiły przy użyciu wody i odpowiedniego detergentu. Cena tej usługi waha się w zależności od wielkości nagrobka. Koszt mycia mogiły pojedynczej to koszt około 50-70 zł, podwójnej
70-90zł. W przypadku grobowców rodzinnych ceny oscylują powyżej 100 zł.

Bardziej rozszerzoną usługą jest mycie wraz ze sprzątaniem. W tym przypadku do opisanego już mycia doliczyć należy opłatę za grabienie liści, usunięcie nieczystości z powierzchni wokół grobu, pozbycie się gałęzi, czyszczenie ławeczki oraz uporządkowanie ścieżek wokół pomnika. Za mycie wraz ze sprzątaniem zapłacimy jakieś 100 zł dla grobu pojedynczego, 140 zł za pomnik podwójny i 170 zł wzwyż za groby mnogie. W cenie tej usługi często jest także położenie niewielkiego bukietu kwiatów lub zostawienie znicza.

Wśród usług związanych ze sprzątaniem grobów często znaleźć można także polerowane czy pastowanie. Te czynności wykonuje się po uprzednim myciu nagrobka, dlatego też cena za tego typu usługi jest zawsze powiększona o cenę mycia. Pastowanie i polerowanie pomnika pojedynczego kosztuje około 50 zł, podwójnego jakieś 60 zł. Firmy zajmujące się sprzątaniem grobów często oferują też usługi renowacji liter. Za tego typu zlecenie opłata wynosi przeważnie 5zł/litera.

Wiele z firm świadczących usługi sprzątania grobów oferuje klientom atrakcyjne cenowo abonamenty lub pakiety usług. To najczęściej zestawy usług, które wykonywane są przed świętami (Bożego Narodzenia, Wielkanocą, Świętem Zmarłych czy rocznicami śmierci/urodzin). Obejmują najczęściej sprzątanie i mycie oraz odśnieżanie w sezonie zimowym. W zależności od ilości usług w takim pakiecie, jego cena może wynosić od 300 do 500 zł. Osoby zainteresowane mogą też zlecić firmie sprzątającej opiekę całoroczną. Wówczas pracownik pojawia się na cmentarzu raz w miesiącu i sprząta grób. Sprzątanie wraz z myciem odbywa się przed wymienionymi wyżej świętami. Po każdej wizycie pracownik zostawia na grobie znicz. Usługi całoroczne to koszt rzędu 900-1000 zł.

Aby zagwarantować klientowi najwyższą jakość usług, każda z firm dokumentuje swoją pracę przy pomocy zdjęć przed i po, a następnie wysyła je do zleceniodawcy. To bardzo ważne i świadczy o zaangażowaniu pracowników oraz ich profesjonalizmie. Wiele z firm specjalizujących się w sprzątaniu grobów ma pracowników w różnych miastach w Polsce. Dzięki temu każdy z nich z łatwością dotrze do nagrobka klienta, który zgłosi się do firmy.

Nie masz czasu na sprzątanie grobu bliskich osób? Dzieli Cię zbyt duża odległość lub zmagasz się z problemami zdrowotnymi? Nic traconego! Z pomocą przyjdzie Ci profesjonalna firma, specjalizująca się w utrzymaniu czystości na nagrobkach i w przestrzeni wokół nich.

 

Autor: Sprzątanie Grobów Warszawa - Biała Lilia